Press Release

POLSKA POPIERA WPROWADZENIE EDUKACJI KLIMATYCZNEJ DO PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Warszawa, (9 maja 2024 r.)EARHDAY.ORG, globalny ruch klimatyczny stojący za organizacją Dnia Ziemi, z zadowoleniem przyjmuje decyzję Polski o zwiększeniu obecności edukacji klimatycznej w krajowym programie nauczania. Z okazji Dnia Ziemi, 22 kwietnia, Minister Klimatu i Środowiska RP Paulina Hennig-Kloska wydała oświadczenie, w którym poparła ten ważny krok. Pełną treść oświadczenia Minister załączamy w formacie PDF do tego dokumentu.

Minister podkreśliła, że „U podstaw wszystkich działań chroniących klimat i środowisko stoi z pewnością edukacja”.

„Apelowaliśmy, aby rządy na całym świecie stawiły czoła wyzwaniom kryzysu klimatycznego, wprowadzając edukację klimatyczną do szkół” – powiedziała Kathleen Rogers, prezes EARHDAY.ORG. „Podziwiamy Polskę za pomoc w przewodzeniu tej niezwykle ważnej inicjatywie edukacyjnej i środowiskowej. Mamy nadzieję, że zainspiruje to inne kraje do pójścia w ślady Polski”.

EARTHDAY.ORG (EDO) od ponad 50 lat jest wiodącym orędownikiem włączania edukacji klimatycznej do  programów nauczania – od przedszkola do ostatniej klasy liceum. EDO może poszczycić się wieloletnią współpracą z polskim rządem w tej kwestii, m.in. podczas konferencji COP 28 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niedawne oświadczenie Minister Hennig-Kloskiej potwierdza jej niezachwiane zaangażowanie dla edukacji klimatycznej. Polska aktywnie wprowadza wiedzę o klimacie do  krajowego programu nauczania, jak podkreślono w ministerialnym oświadczeniu.  Ministerstwo przedstawiło bieżące wysiłki, takie jak opracowywanie nowych materiałów edukacyjnych, prowadzenie szkoleń dla nauczycieli i zapewnianie wsparcia Ministerstwu Edukacji w procesie aktualizacji podstawy programowej w celu zwiększenia obecności edukacji klimatycznej.

W oświadczeniu wyjaśniono również, w jaki sposób Ministerstwo angażuje się w ekologizację szkół za pomocą zielonej infrastruktury, rozwoju odnawialnych źródeł energii, tworzenie bioróżnorodnych ogrodów szkolnych i dostępu do roślinnych posiłków na stołówkach. Ambitna strategia przyjęta przez polski rząd jest bezprecedensowa w Unii Europejskiej (UE), gdzie większość państw członkowskich nie zobowiązała się jeszcze do włączenia edukacji klimatycznej do podstawy programowej. Z uwagi na fakt że, Polska będzie gospodarzem kolejnej prezydencji UE w 2025 r., mamy nadzieję, że uda się polskiemu rządowi wykorzystać tę platformę, aby zachęcić swoich partnerów z UE do nadania priorytetu  inwestycji w edukację klimatyczną. 

EARTHDAY.ORG opublikowało raport Climate Education vs. The Climate Crisis, który podkreśla, w jaki sposób edukowanie uczniów w każdym wieku,  na temat kryzysu klimatycznego może ich wyposażyć w umiejętności niezbędne do wspierania zielonej gospodarki. Dodatkowo raport podkreśla znaczenie aktywowania „green-muscle memory”, dzięki czemu już od najmłodszych lat uczniowie instynktownie dokonują wyborów przyjaznych dla środowiska..

Nauczanie edukacji klimatycznej służy innemu istotnemu celowi: pomaga złagodzić niepokój dzieci związany ze zmianami klimatycznymi. Dlatego EARHDAY.ORG chwali wypowiedź Ministra Hennig-Kloskiej, która szczególnie podkreśla jej przekonanie, że nie możemy obarczać naszych dzieci odpowiedzialnością za walkę ze zmianami klimatycznymi, jest to rola dorosłych. 

Informacje o EARHDAY.ORG: Założyciele EARHDAY.ORG stworzyli i zorganizowali pierwszy Dzień Ziemi 22 kwietnia 1970 r. Od tego czasu EARHDAY.ORG mobilizuje ponad 1 miliard ludzi każdego roku w Dzień Ziem i każdego dnia, aby chronić planetę. 

Misją EARTHDAY.ORG jest dywersyfikacja, edukacja i aktywacja działań oraz rzecznictwa na rzecz ochrony środowiska na całym świecie. EARTHDAY.ORG to największa na świecie organizacją rekrutująca społeczność ekologiczną, współpracująca z ponad 150 000 partnerami w prawie 192 krajach na rzecz budowania zielonej demokracji. 

Dowiedz się więcej na EARHDAY.ORG –  It’s not a day, it’s a movement.

Zapytania w języku angielskim należy kierować do Sarah T Davies pod adresem [email protected] 

Zapytania w języku polskim należy kierować do Johnny’ego Dąbrowskiego pod adresem [email protected] lub skontaktować się na numer: +48508584892